BAKIR

Bakır bitkide, proteinlerin yapısında, karbonhidrat, lipid ve azot metabolizmasında, liglinleşmede, polen oluşumu ve tozlaşmada işlev görmektedir.

BAKIR EKSİKLİĞİ

Bakır Noksanlığı Belirtileri

Bakır noksanlığı, genellikle toplam Cu içeriği düşük, kaba tekstürlü, kireçli ve bakırın organik komplekslere bağlandığı organik madde yönünden zengin topraklarda görülür. Yüksek miktarda azot gübrelemesi de bakır noksanlığını güçlendirir. Bakırın bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi olmadığından noksanlık belirtileri yeni meydana gelen yapraklarda oluşur. Grimsi yeşil renk, hatta beyazlaşma gibi renk değişimleri ve solma görülür. Gelişme zayıflar. Meyve ağaçlarında dalların uç kısımlarında kurumalar olur. Bazı durumlarda uç kurumalarının görülmesinden önce, normalden büyük yapraklar oluşur. Bakır bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi değildir. Bu nedenle noksanlık belirtileri yeni meydana gelen yapraklarda görülür. Bakır noksanlığının bir diğer özelliği, bitkilerin generatif gelişmesinin, yani çiçek ve meyve oluşumu, vegetatif gelişmeye göre daha fazla etkilenmesidir.

BAKIR EKSİKLİĞİ

Bakır Fazlalığı

Fazla bakır demir klorozuna neden olur. Ayırdedici nitelik olarak, bitki yaprakları önce açık yeşil, sonraları sahverengine döner. Daha sonra ölü benekler görülen yapraklar dökülür. Bakır fazlalığı ayrıca mobildenin alımını olumsuz yönde etkiler.